Univerzita Palackého v Olomouci
E-learningový portál EWIT
Hlavní stranae-learningový portál EWIT

Diskutovaná témata z e-learningu

Weblog

Co je weblog? Po válce v Iráku a velkém rozšíření zpravodajských weblogů – warblogů je možná zbytečné vysvětlovat, co to weblogy jsou. Přesto si alespoň krátké shrnutí neodpustím. Weblog, zkráceně blog, jako forma publikování informací, obsahuje většinou několik podstatných znaků:

 • krátké příspěvky, obvykle jeden dva odstavce;
 • reverzní časové řazení příspěvků - nejnovější jsou na stránce nahoře;
 • jednoduché publikování (one-button-publishing), většinou pouhým napsáním příspěvku a stisknutím jednoho tlačítka.

Weblog ovšem neoznačuje jen výslednou stránku s informacemi, ale také se tak říká systému pro publikování těchto informací. Jde tedy o velmi jednoduchou podobu CMS (content management system) – systému pro správu informací. A v jednoduchosti je síla.

Weblogy jako nejsnadnější možnost publikování se využívají coby alternativa k oficiálním médiím, umožňují rychlý přístup k informacím, a to nejen v oblasti zpravodajství, ale například i v oblastech e-learningu, knowledege managmentu a projektového řízení. A právě v posledně zmiňovaných oblastech by weblogy v blízké době mohly nalézt uplatnění ve firmách, v komerční sféře.

Nahoru

Job spill a eLearning

Pokud se z ropného tankeru vyleje ropa, máme tu "oil spill", aneb ropnou skvrnu. Pokud si vezmete domů laptop, abyste si přečetli e-maily, máme tu "job spill", termín, který se teprve nedávno usídlil v obchodní angličtině. Stejně jako ropná skvrna, i práce se s příchodem mobilu a laptopu začíná nezadržitelně vylévat ze své ohraničené pracovní doby.

V poslední době se zejména v západních zemích ozývají hlasy, že právě e-learning je novým viníkem job spillu. A co v Čechách? Je více než pravděpodobné, že i vy jste si už někdy vzali domů počítač, abyste dodělali e-kurz, na který v práci nemáte dostatečný klid. Pokud jde o kurz angličtiny či komunikačních dovedností, budiž. Angličtinu použijete i na dovolené a komunikační dovednosti při obědě s tchánem a tchýní. Ale co když v pondělí vaše oddělení najíždí na novou verzi SAPu a vy jste se celý týden museli věnovat auditorům? Pak nezbývá než studium SAPu o víkendu. A hořkost z toho, že jste se nemohli věnovat rodině.

A jak řeší job spill v souvislosti s e-learningem české firmy? Bez hlubšího průzkumu se dá říci, že:
 • Mnohé z nich tuto problematiku neřeší, čekají, až se vyskytne první větší problém.
 • Firmy, které zastávají "prevenci" a velice korektní přístup k zaměstnancům, se snaží problematiku řešit např. vnitropodnikovou směrnicí. Narážejí však na různé pracovněprávní léčky ve formě odpovědnosti za případný úraz na "pracovišti" (upřímně řečeno, jaká je pravděpodobnost zlomené ruky při manipulaci s cédéčkem?), místa práce daného pracovní smlouvou a zajištění smluvních i zákonem daných pracovních podmínek.
 • Firmy, které chtějí být maximálně férové ke svým zaměstnancům, ale nemají energii, čas či zdroje vymýšlet směrnice, ponechávají řešení neformálně na manažerech studujících zaměstnanců, např. pokud si zaměstnanec vystudoval v sobotu doma kurz, pošle ho jeho manažer v pondělí či v jiný vhodný den dříve domů.

  A jak řešíte tento problém vy? Napište prosím kratičký e-mail! Pokud máte dokonce formální řešení a chcete, aby se z Vašich zkušeností mohli poučit i jiní, výslovně se, prosím, v e-mailu zmiňte, že jde o názor ke zveřejnění ....

   
 • Nahoru

  Avatar training

  Infoservis serveru Insite a EduCity přinesl nedávno zprávu o převratném novém nástroji školení e-learningem, nazvanou Virtuální trenér na obzoru (aneb Avatar training).

  Virtuální trenér se v e-learningu objevuje již od samého prvopočátku, mnohými kurzy nás doprovází postavičky kouzelníků či různých osob, které vám radí, co a jak udělat. Ve školení dovedností se hodně používá foto s hlasem tutuora či přímo video, které je ovšem často příliš datově náročné. Zobrazení virtuálního trenéra, které má na mysli daný článek z Wall Street Journal je něco mezi fotem a videem. Ve své podstatě jde o digitální fotku, která je animována speciální technologií tak, že působí dojmem videa - osoba nebo i zvíře na obrázku zdánlivě hovoří a mrká očima. Výsledek působí (téměř) opravdově.

  No ale proč si to nezkusit sami? Udělejte si svého avatara (tato technologie se jmenuje Veepers a vyvinula ji firma Pulse) a pošlete ho e-mailem.. Můžete tak udělat na následujících stránkách http://veepers.footballtownusa.com. Vyberete si obličej, zadáte e-mail svůj a svého známého a napíšete krátký text (musí být  v angličtině). Obrázek si přehrajte a uvidíte, jak tato technologie funguje. Váš virtuální učitel vám ho přečte se skotským či americkým přízvukem! Pokud vám z nějakého důvodu tento odkaz nefunguje, zkuste http://saymail.sympatico.ca a zde si dokonce můžete uploadovat svou vlastní fotku a dívat se na sebe, jak mluvíte se skotských přízvukem. A sbohem nedělní nudné odpoledne...
  Nahoru

   

  Vyhledávání
  Biskupské nám. 1
   771 11 Olomouc
  tel.: 585 631 123 (sekretariát)
  fax: 585 631 212
  e-mail: cdiv@rupnw.upol.cz

  (CDV UP)
  LMS Unifor